rok 2017 prináša zmeny – dobré i zlé

Stručný prehľad toho, čo nás čaká v roku 2017. Niektoré zmeny uvítame, iné už menej.

1. Vlastné bývanie

 • Získanie 100 %-nej hypotéky bude oveľa komplikovanejšie než v uplynulom roku. 100%-né prefinancovanie úveru/ nehnuteľnosti je už teraz značne obmedzené, pre banky je “výhodnejšie” poskýtnúť 70-80 % formou hypoúveru a zvyšok dofinancovať iným (úprimne – podstatne horšie úročeným) produktom.
 • “stres testy” –  tieto pri klientoch posudzujú nielen schopnosť splácať za aktuálnych podmienok, ale aj schopnosť splácať úver pri zvýšení úrokovej sadzby o 2 %.
 • Od nového roka sa posudzuje reálny príjem, v rámci ktorého bude určená 20 %-ná rezerva, ktorá sa nepoužije na splácanie. Táto rezerva sa však bude zavádzať postupne od  5 % až do 20 %. Ďalej sa bude posudzovať vyvážené finančné portfólio klienta a jeho finančná disciplína >>> s týmto vám vie pomôcť schopný finančný poradca.

2. Pre motoristov

 • Od 1. februára 2017 začínajú platiť nové registračné poplatky. Inštitút finančnej politiky však zároveň zavádza aj štátnu kalkulačku, ktorá pomôže s výpočtom ceny vášho ojazdeného auta alebo vám umožní zistiť zistiť aj výšku registračného poplatku. Výsledkom je priemerná cena daného modelu na základe príslušných údajov podľa veku, výkonu a počtu najazdených kilometrov. 
 • Zavádzajú sa nové označenia palív na čerpacích staniciach. Pôjde o dodatočné označenie, ktoré zjednotiť označovanie v členských krajinách EÚ, pričom na pumpách zostanú aj pôvodné označenia. Táto zmena sa v priebehu 2 rokov zavedie postupne do praxe. Za označením bude navyše číslo, ktoré určuje podiel biozložky (E5, B7….). Uvedenú zmenu budú musieť aplikovať aj výrobcovia pri označovaní palivových nádrží pri novovyrobených vozidlách. Táto úprava, resp. dodatočné jednotné označenie by však malo obmedziť prípady natankovania zlého paliva, a tým pádom vážneho poškodenia motora.

 

3. Dane

 • Daň z príjmu, ktoré platia firmy, sa bude znižovať. V roku 2012 sa daň z príjmu zvyšovala z 19 % na aktuálnych 23 %. V roku 2017 však prichádza zmena a výška dane z príjmov, ktorú si budú môcť firmy uplatniť prvýkrát v roku 2018 (za rok 2017) bude vo výške 21 % – t.j. “medzi”.
 • Zavádza sa nová daň z dividend. Z dividend museli doteraz podnikatelia platiť zdravotné odvody vo výške 14 %. Od roku 2017 sa namiesto nich zavádza daň z dividend vo výške 7 %, ktorá sa bude prvýkrát uplatňovať v roku 2018. Každá minca má dve strany – na jednej strane nižšia sadzba, na druhej sa zdravotné odvody platili len z dividend do 50.000€, zatiaľ čo daň sa bude platiť z celkovej výšky dividend. V konečnom dôsledku to tak pre niektorých môže znamenať vyššie poplatky.

4. Odvody, materská a dôchodky

 • Zvýši sa maximálny vymeriavací základ pre sociálne odvody. Vymeriavací základ 4290 €, čo predstavuje 5-násobok priemernej mzdy, sa upraví na 6181 €, čiže 7-násobok priemernej mzdy. Táto zmena ovplyvní každého, kto zarába viac ako 4290 €.
 • Pri zdravotných odvodoch sa maximálny vymeriavací základ ruší, takže najmä podnikatelia s vysokými príjmami budú platiť vyššie odvody. Prejaví sa to až v roku 2018, kedy sa bude vykonávať ročné zúčtovanie za rok 2017.
 • Max. výška materského sa od 1.1.2017 zvyšuje – t.j. mamičky, ktoré majú mesačný príjem vyšší ako 1287 € získajú najvyššie možné materské vo výške 1260 €/ 31 kalend. dní, resp. 1219,30 € v 30- dňovom mesiaci.
 • Od 1.5.2017 sa následne zvýši materské všetkým mamičkám, a to z aktuálnych 70 % z predchádzajúcej hrubej mzdy na 75 %.
 • Od 1.5.2017 sa bude rovnako zvyšovať aj rodičovský príspevok, avšak “len” o 10€ z aktuálnych 203,20 € na 213,20 €.
 • Od 1.1.2017 musíme počítať aj s predĺžením odchodu do dôchodku, konkrétne o 76 dní (kalkulačka sociálnej poisťovne tu), čo v priemere vychádza o rok neskôr každých 7 rokov a týka sa to všetkých narodených po 31.12.1954. Oproti minulosti je rozdiel aj v tom, že odchodový vek do dôchodku sa vypočítava zo strednej dĺžky života bez ohľadu na zamestnanie. Úľavy sú len pre ženy v závislosti od počtu detí a pre náročné povolania, ako napr. baníci, pracovníci v jadrových elektrárňach a podobne.
 • Ruší sa zvyšovanie dôchodkov o percentá v prípade chudobných dôchodcov, t.j. dôchodcom, ktorí zarábali menej ako priemernú mzdu (v minulosti sa tento dôchok navyšoval o 20 % z rozdielu medzi jeho mzdou a priemernou mzdou, čím sa im zvýšil dôchodok). Pôvodne sa mali aj tieto hodnoty zvyšovať, no od 1.1.2017 navvýšenie zostáva na hodnote 20 %, čo bude v reále znamenať zníženie dôchodkov o niekoľko centov.
 • Dôjde k celoplošnému zvyšovaniu dôchodkov – o 8,20 € v prípade starobných, o 7,90 € v prípade predčasných a 7,10 € v prípade invalidných dôchodkov.
 • Od 1.1.2017 sa zvyšuje sadzba povinných príspevkov do II. piliera, a to z aktuálnej výšky 4 % na 4,25 %, takže si v II. pilieri nasporíte viac. Ako sporiť efektívne nájdete tu >>>.

5. Pre podnikateľov

 • Paušálne výdavky, ktoré si môžu podnikatelia aktuálne uplatňovať vo výške 40 %, max. však do 5040 €, sa zvyšujú. Pri podávaní daňového priznania za rok 2017 si tak budú môcť uplatniť tieto výdavky až do 60 % – t.j. s max. výškou 20 000 €. Pre mnohých to bude znamenať nižšiu daň z príjmov a nižšie odvody.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s