Začnite sporiť od nového roka inak!

Najnovší prieskum zameraný na preferencie pri sporení ukázal, že Slovák v priemere usporí za mesiac skoro 100 €. Najčastejšie sporíme na dôchodok, pre deti alebo na rekonštrukciu bývania. Problémom ale je, akou formu!

Za „západom“ stále zaostávame

Ušetríme mesačne o 20 € viac ako Čech, ale o 100 € menej ako Rakúšan. To je zrejme najvýstižnejší výsledok prieskumu Barometer sporenia, ktorý zrealizovala Slovenská sporiteľňa. Suma, ktorú dokážeme odložiť, vyzerá síce zaujímavo, horšie je to ale s tým, ako s peniazmi nakladáme. Tretina ľudí sporí doma „do ponožky“, čo je takmer tá najhoršia varianta (horšie je už len sporiť v poistení) – takto nasporené financie totiž neprinášajú výnos a vďaka inflácii len strácajú na hodnote. Investovanie ako forma sporenia je pre väčšinu ľudí stále tabu – bohužiaľ.

Investovanie – výnos bez garancií

Bankové vkladové produkty využíva väčšina- mnohí si dokonca myslia, že je to jediný spôsob, ako si sporiť. Časy, kedy termínované účty alebo vkladné knižky ponúkali veľkorysé zhodnotenie 3 – 4 % ročne, sú už minulosťou. Ak dnes získate na sporiacom účte úrok vo výške 1 % ročne, môžete si gratulovať. Pritom tie najväčšie banky /VÚB, SLSP, ČSOB aj Tatra/ sa pohybujú na svojich termínovaných vkladoch s úrokmi len niekoľko desatín percent nad nulou. O Prime a jej “5%” ani nevravím. Reálne to je nič, no zdá sa, že Slováci sú s týmto stavom zmierení. Potvrdzuje to aj fakt, že na účtoch majú dovedna 26 miliárd Eur! Alternatívou k takémuto sporeniu je investovanie. Investovať sa dá napríklad:

  1. do akcií,
  2. dlhopisov,
  3. podielových fondov zložených z kombinácie akcií, dlhopisov, investícií do realít, investícií do cenných kovov a rôznych iných finančných produktov či komodít.

Na rozdiel od bankových vkladov nie sú takto vložené peniaze chránené Zákonom o ochrane vkladov a teda nemáte „garantované“ presné zhodnotenie, ale výnos z nich je nepomerne vyšší.

Z uvedených troch možností je pre individuálnych investorov najlepšie práve investovanie do podielových fondov. Akcie sú pre väčšinu obyčajných ľudí príliš veľkou „lotériou“. Aby došlo k reálnemu zhodnoteniu, bolo by potrebné nakúpiť väčšie množstvo akcií a pravidelne s nimi obchodovať. Dlhopisy sú väčšinou dostupné tiež len pre väčších investorov, prípadne pre špecializované investičné spoločnosti alebo banky. Podielové fondy však kombinujú výhody oboch predošlých foriem a pridávajú aj niektoré vlastné.

Novoročné predsavzatie >>> SPORIŤ EFEKTÍVNE!

Koniec roka býva spojený s rôznymi záväzkami a predsavzatiami a jedno také finančne ozdravné určite neuškodí  🙂 Prečo nebyť konečne v poho aj po finančnej stránke?

Ak aktuálne nesporíte, ste miliardár alebo hlupák – bez úspor skôr či neskôr budete žiť na úver. Úspory by mali byť rozdelené na krátko-, stredne- a dlhodobé >>> ale o tom viac osobne. Ak sporíte napríklad na bežnom účte v banke alebo využívate niektorý vkladový produkt, skúste to zmeniť.

Investovať do podielových fondov môžete aj krátkodobo, napríklad na 3, 4 alebo 5 rokov a nemuusíte mať ani tisíce – stačí pokojne 20 alebo 30 € mesačne. Že toľko si nemôžete dovoliť? Ukážem vám, že 1€ denne ušetrí každý. Už pri takto „skromne“ nastavenom investovaní môžete získať trojnásobné zhodnotenie oproti sporeniu na sporiacom účte a to aj pri konzervatívne nastavenej investičnej stratégii.

Najlepšie je ale sporiť dlhodobejšie, napríklad 10 alebo 20 rokov. Pri takomto sporení sa investujú financie do tzv. fondov životného cyklu. Na úvod sa zhodnocujú peniaze s vyšším rizikom, ale aj vyšším výnosom. Naopak ku koncu už stabilnejšie a s cieľom uchovať čo najviac získaného výnosu z predošlého obdobia.

Dlhodobé investovanie má dve veľké výhody:
1. Krátkodobé výkyvy na finančných trhoch príliš neovplyvnia to, koľko nakoniec „zarobíte“
2.   Zhodnotenie môže byť priemerne o 6 % ročne

Skúste to s odborníkmi

Investovať správne do podielových fondov nie je také jednoduché, ako sa to môže zdať.
Pokiaľ nie ste v tejto téme doma, ale chceli by ste začať sporiť naozaj efektívne a výnosne, obráťte sa na mňa. Či už pôjde o dôchodkové sporenie, bežné sporenie bez účelu, pre deti,  na bývanie,… Dajte si záväzok do nového roka, že odteraz budete sporiť tak, aby ste naozaj videli výsledok!

Bezplatná konzultácia >>> 📞 0948-010-509 (aj sms) | ✉ info@andreanovakova.sk | 🔈facebook/financnyasistent |☕ osobne v Púchove🙂

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s