Nie je karta ako karta

|Pojmom “kreditka” často označujeme všetky bankomatové karty. Viete akú kartu požívate a aké ne/ výhody z toho plynú?|

kreditne karty

Debetná karta je platobná karta, ktorá je vydávaná k bežnému účtu a klient narába so svojimi vlastnými finančnými prostriedkami, ktorými disponuje. Táto karta môže mať povolený debet, teda čerpanie finančných prostriedkov “do mínusu”. povolené prečerpanie je teda akýmsi “úverom” spojeným práve s bežným účtom.

Kreditná karta funguje na úplne inom princípe. Klientovi je kreditná karta väčšinou ponúkaná ako bonus – akási služba naviac, odmena za jeho bonitu. Na rozdiel od povoleného prečerpania na bežnom účte totiž vlastník kreditnej karty nedisponuje svojimi vlastnými financiami, ale prostriedkami banky. Banka touto formou poskytuje klintovi vlastne pôžičku – pri platbách kreditnou kartou tak míňate peniaze banky, ktoré je neskôr potrebné aj splatiť.

Kreditiek sa netreba báť – ak s nimi viete narábať!

Kreditnú kartu by ste mali vedieť využívať efektívne, vtedy sa oplatí byť jej vlastníkom. Naopak, ak ju používať neviete, môžete na to škaredo doplatiť – podobne ako klient (rodina), kvôli ktorej vlastne píšem tento článok.

Výhodou kreditnej karty je totiž dostupnosť finančnych prostriedkov v prípade núdze. U klientov nie je ničím výnimočným, že nie sú pripravený na neočakávané výdaje a tak to bolo aj v tejto rodine. Keď sa nečakane pokazila chladnička s pračkou, chceli si zobrať spotrebný úver, ale finančne “gramotný” kamarát im poradil, aby si vybavili kreditku a zaplatili ňou, pretože “na kreditnej karte býva spravidla 0% úrokto a nemusíte to splatiť celé hneď.” A tak ho poslúchli.

Keď prišli za mnou zadĺžený až po uši, bolo ťažké vysvetliť im, že na kreditnej karte naozaj mali 0% úrok, avšak len po dobu trvania bezúročného obdobia. A že splatiť síce stačí minimálnu splátku stanovenú v zmluve, ale nesplatený zvyšok požičaných financií sa im úročí.

Prečo sú kreditky “nebezpečné”?

Na kreditnej karte je naozaj spravidla úrok 0% – aj keď je to v rôznych bankách a pri rôznych kreditkách rozličné. Spravidla sa doba trvania bezúročného obdobia pohybuje od 40 do 55 dní, vo výnimočných prípadoch je to až 60 dní. V prípade, že stihnete teda svoj dlh splatiť v tomto období, máte to bez úrokov.

Pokiaľ ale dĺžku bezúročného obdobia prešvihnete, čakajú vás pravdepodobne  vysoké úroky. 

Bezúročné obdobie platí spravidla iba pre bezhotovostné platby kreditnou kartou, výbery z bankomatu bývajú zúročené. S každou splátkou sa však úverový rámec automaticky obnovuje a klient môže pokračovať v jeho využívaní.

Pozrime sa teda na výhody a nevýhody kreditky.

Medzi výhody patrí nepretržitý prístup k finančnej rezerve, bezúročné obdobie či dokonca rôzne doplnkové služby, ktoré môžete spolu s kreditnou kartou získať (napr. cestovné poistenie). Záleží však od konkrétnej ponuky poskytovateľa kreditných kariet. Treba si však dať pozor na to, ako kreditnú kartu používať, aby z nej nevyplynula nevýhodná platobná karta.

Oplatia sa bezhotovostné platby, no výber z bankomatu je nevýhodný, kvôli automatickej platbe úroku. Pri nedodržaní bezúročného obdobia zas môžete očakávať vysoké úroky – v prípade tejto rodiny úroková sadzba ďaleko preskočila úrok spotrebného úveru a spolu s pokutami, ktoré neskôr kvôli nesplácaniu dostali, preplatili požičanú sumu 2-krát.

Ďalšou nevýhodou môžu byť mesačné poplatky za účet, ktoré väčšinou musíte platiť aj v prípade, že kreditnú kartu nevyužívate.

Používanie kreditnej karty treba ovládať efektívne, aby sme disponovali najmä poskytovanými výhodami.

Teraz už snáď s istotou viete, akú máte v peňaženke kartu.

razitko

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s