Renesancia hypotekárneho trhu

hypoteka1

|Hypotekárny trh prechádza nevyhnutnými zmenami. V marci 2016 vstúpi do platnosti nová legislatíva, ktorej sa banky musia prispôsobiť. Ako prvá, avšak zďaleka nie posledná, reagovala VUBka znížením úrokovej sadzby a odštartovala tak konkurenčný boj o refinančné hypotéky na Slovensku.|

Prečo refinancovanie zvážiť?

Bankám vlastne ani nič iné nezostáva – musia sa totiž prispôsobiť zmenám, ktoré prinesie od 21.03.2016 nový zákon o úveroch. Ten ohraničí pokutu za predčasné splatenie mimo fixácie na jedno percento splácanej istiny – preto sa predčasne splácať a refinancovať oplatí oveľa väčšiemu počtu klientov ako kedykoľvek predtým.

Je teda vysoko pravdepodobné, že VÚB je len tzv.. “prvou lastovičkou” tejto jari a banky sa začnú predháňať v svojich ponukách.  Samotný priebeh refinancovania však bude záležať najmä na finančných asistentoch a ich schopnosti vyjednať pre klienta nielen najnižšiu úrokovú sadzbu, ale aj lepšie podmienky refinancovania (viď nižšie).

Ťažko predvídať, ako sa k tejto zmene na trhu postavia samotní klienti – ale kto by nechcel výhodnejšie podmienky a úsporu?

Nehovoriac o tom, že sa bavíme o záväzku na 30 rokov a nemalom preplatku na úrokoch Smile

Preto je dosť pravdepodobné, že sa čoskoro začne hromadná migrácia klientov medzi bankami – najmä počas prvých mesiacov, keďže následne sa tento potenciál rýchlo vyčerpá a už v lete môže byť po “renesancii”.

Na čo si dať pozor?

Napríklad, vo VÚB síce ponúkajú najnižší úrok na trhu, no dôležité sú podmienky, za aké Vám banka tento úrok ponúka, pretože toto percento zahŕňa “zľavu” priamo od banky.

Jednou z podmienok je aktívne využívanie bežného účtu – stačí ak Vám na účet prichádza mesačne výplata, odchádzajú zálohy a rôzne platby (trvalé platby, inkaso atď.) a občas kartou zaplatíte za nákup. Tu si človek povie “super, všetko spĺňam, takže môžem refinancovať”.

To, čo ale VÚB v reklamách nepropaguje je podmienka, že klient musí však zostať s úverom vo VÚB po celú dobu fixácie – v opačnom prípade o príspevok od banky príde a musí ho i spätne vrátiť. Znamená to teda, že ak po roku splácania z VÚB odídete, bude musieť zaplatiť rozdiel medzi štandardnou úrokovou sadzbou a sadzbou so zľavou za celé obdobie. Výšku zľavy od banky sa však dozviete až zo splátkového kalendára pri podpise zmluvy.

K aktuálnej ponuke VÚB

Ale aby to nebolo len o podmienkach a prekážkach – pozrime sa na ponuku VUBky v číslach.

Aktuálna ponuka 1,49% je platná od minulej soboty (20.02.) a ak sa pre ňu rozhodnete do 18.03., získate od banky aj uhradenie poplatkov za kataster. Predbežne VUBka akciu plánuje len do konca apríla a platí pre všetky hypotéky, okrem hypotéky pre mladých s fixáciou na 3 roky.

Ale keďže konkurenčný boj len clip_image001začína, je možné, že sa podmienky ešte zmenia.

 

Chcete byť v obraze?

Sledujte moje

NOVINKY na FACEBOOKU

OBRÁZOK – zdroj: www.investujeme.sk
Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s